Haber

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Gazze saldırılarını kınadı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını kınadı ve “savaşın sona ermesi ve zorla yerinden edilme” çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan’ın resmi ajansı SPA’nın haberine göre Bin Salman, Afrikalı liderler ve devlet başkanlarının katılımıyla başkent Riyad’da düzenlenen ilk Suudi Arabistan-Afrika Zirvesi’nin açılışında konuştu.

Zirvenin açılışında, “Gazze Şeridi’nde tanık olan askeri saldırıyı, sivillerin hedeflenmesini ve işgalci İsrail yönetimi tarafından sürekli insani hukukun sürekli ihlali” dedi. Bin Salman, savaşı ve zorla yerinden edilmeyi durdurmak, istikrarı sağlamak ve barışı tesis etmek için uygun koşulların sağlanmasının zorunlu olduğunu vurguladı.

Sudan’daki krize ilişkin Bin Salman, diyalog dilinin Sudan’ın birliğinin ve halkının güvenliğinin temeli olmasını umduğunu belirterek, görüşmelerin Cidde’de her iki tarafın temsilcileri tarafından yeniden başlatılmasını memnuniyetle karşıladığını kaydetti. Kriz birkaç gün önce yaşandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu