Haber

Adıyamanlı kayyum depremzedelerden araçlarından ücret almıyor

Kahramanmaraş’ta depremlerde yıkılan binaların altında binlerce araç kaldı.

Depremlerden en çok etkilenen illerin ortasında yer alan Adıyaman’da enkaz kaldırılmasıyla birlikte hurdaya dönen araçlar da kaldırıldı.

Çarpan modüller nedeniyle enkaz altında kalan veya hasar gören araçlar toplanarak, arama kurtarma çalışmalarını aksatmayacak şekilde kayyumun şehir dışındaki otoparkına çekildi.

Kayyum Koruma Otoparkı işletmecisi Celal Öksüz, kendisinin de deprem mağduru olduğunu belirterek, otoparkta bekleyen araçlar için sahiplerinden tek kuruş talep etmeyeceğini söyledi.

“Vatandaşlardan ücret almıyoruz”

Depremde 20’den fazla yakınını kaybettiğini anlatan Öksüz, şöyle devam etti:

Depremde binalar yıkılırken enkaz altında kalan ve sağa sola savrulan araçlar, arama kurtarma ekiplerinin yolunu kapatıyor, ambulanslar ve insanların yardımına gelen iş makineleri, engebelilik oluşturuyordu. O araçlar çıkarılarak bize getirildi. Sahiplerini bekliyor. Depremin ilk saatlerinden itibaren ailelerimizi güvenlik altına aldıktan sonra iş makinelerinin ve ambulansların rahat çalışması ve yaralılara acil müdahale için bu araçları kaldırdık. Çevre illerden bize çekici getirdiler. Burada enkazla uğraşanların veya sahibi belli olmayanların araçlarını çektik. Sahipleri geldiğinde trafik kontrol şubesinden belgeleri aldıktan sonra araçları sahiplerine teslim ediyoruz. Mirasçıları varsa merhumları mirasçılarına teslim ederiz. Kimse yoksa araçlar Milli Emlak’ta kalıyor. Burası afet bölgesi olduğu için bu araçları teslim alana kadar vatandaştan herhangi bir ücret almıyoruz.

“Canımı zar zor kurtardım”

Adıyaman Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nden getirdiği belgelerle hurdaya dönen aracını teslim alan Ramazan Akdoğan, şunları söyledi:

Evden çıktım, arabama gidiyordum, yan bina çöktü, canımı zor kurtardım. Deprem sırasında evdeydim, çocuklarımla dışarı çıktık. Yandaki binanın altındaki arabama doğru giderken bina çöktü, arabam bu hale geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu