Haber

Bakan Bozdağ: Yürütme yetkisi ortak kullanılamaz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Yürütme yetkisi-görevi devredilemez, ortak kullanılamaz, Anayasa değişmeden ortaklık kabul edilmez” dedi.

Bakan Bozdağ, 6’lı masada yetki kullanımına ilişkin tartışmalara ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Bozdağ, “Yürütme yetkisi ve görevleri, Anayasa ve kanunlara uygun olarak Cumhurbaşkanı tarafından kullanılır ve icra edilir”, “Yürütme yetkisi Cumhurbaşkanına aittir”, “Kaynağı kendisinden gelmeyen bir devlet yetkisini hiç kimse veya organ kullanamaz.” Anayasa”. şunu hatırlatarak:

“Yürütme yetki-görevi devredilemez, müştereken kullanılamaz, Anayasa değişmedikçe ortaklığı kabul etmez. Örneğin bakan/üst düzey yönetici atama yetkisi kanunla dahi devredilemez. Çünkü verilen yetki ve görevler, Anayasa tarafından cumhurbaşkanına ait olan münhasıran cumhurbaşkanına aittir.Yürütme yetkisinin ve görevinin aşamasına, ortak kullanımına veya bölünmesine izin veren herhangi bir karar yoktur. Anayasa’nın bu açık kararlarına rağmen, cumhurbaşkanlarının altı masada alacağı kararlar veya yapacağı işlemler, Anayasa’nın kısmen yürürlükten kaldırılması, yürütme organı, Cumhurbaşkanının yetki ve görevlerinin gasp edilmesi, Cumhurbaşkanının ellerinin, ayaklarının ve ağzının bağlanması.”

?

inegol-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu