Haber

Can Atalay, HSK’ya Anayasa Mahkemesi kararına uymayan mahkeme hakkında dava açılması çağrısında bulundu

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “hak ihlali” kararı verdiği TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ı tahliye etmedi. Mahkeme, dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne gönderdi.

Gezi Parkı davasında gözaltına alınan Can Atalay, konuyla ilgili açıklama yaptı.

13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Anayasa Mahkemesi kararının Yargıtay 3. Dairesi’ne gönderilmesini “hukuka aykırı” olarak değerlendiren Can Atalay, HSK’dan konunun araştırılmasını talep ederek TBMM İnsan Haklarını Araştırma Komisyonu’nu toplantıya çağırdı.

‘HUKUKA BAĞLI OLMAYAN BİR DEVLET HAYALİNİN SAHİPLERİ KİMLERDİR?’

Atalay’ın X (twitter) hesabından paylaşılan açıklaması şöyle;

1- Anayasa Mahkemesi’nin 25 Ekim tarihli kararının uygulanmadığı her dakikanın, bu ülkede yaşayan herkesin hak ve özgürlüklerini korumakla yükümlü olan devletin niteliklerini zedelediği açıktır. Ama biz “ikili devlet” yaklaşımını kabul etmiyoruz. Buna alışmayacağız.

2- Anayasa Mahkemesi’nin İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne adeta yol gösterici niteliğinde yazılan kararının “gereği için” başka bir makama gönderilmesinde HSK’nın açık hukuka aykırılığın araştırılmasını talep ediyorum.

3- Anayasa Mahkemesi kararlarına uymama yönünde bir “vasiyet” varsa, zira bu iradenin, devlet hayalinin sahibi olan 13. Ağır Ceza Mahkemesi başkanına ait olamayacağı açıktır. kanunlara bağlı değil mi?

4- Üyesi olduğum TBMM İnsan Haklarını Araştırma Komisyonunu “Yargı kararı nedeniyle oluşan hak ihlallerinin giderilmesi amacıyla verilen karara uymayarak ihlalin devamının araştırılması” başlıklı toplantıya davet ediyorum. “

5- TBMM’yi yargının yerine karar vericilerin kimleri araştırmaya ve Anayasa sistemini askıya almaya kalkışanları tespit etmeye davet ediyorum.” (HABER MERKEZİ)

caybasiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu