Haber

Evinde ölü kedi ve köpek bulan Hikmet Akarca’ya ‘Diyojen sendromu’ soruşturması

MUĞLA’nın Marmaris ilçesinde evinde çok sayıda çürük köpek ve kedi ölüsüyle gözaltına alınan Hikmet Akarca (74) gözaltına alınarak, çıkarıldığı adliyede Manisa Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi’nde 3 hafta süreyle izlenmeye karar verildi. aktarılırken, ilgisizlik, ilgisizlik, sosyal izolasyon ve çöp toplama takıntısı olarak bilinen ‘Diogenes sendromu’ üzerinde durulduğu bildirildi.

Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerine 10 Aralık’ta Armutalan Mahallesi’nde oturan Hikmet Akarca’nın evinde çok sayıda ölü hayvan bulduğu ihbarı geldi. İhbar üzerine polis ve İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri zanlının evine gitti. Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığının koordinasyonunda yürütülen aramada 20’den fazla çürümüş kedi ve köpek ölüsü bulundu. Kurtarılan 27 köpek ve 10 kedi Marmaris Belediyesi Hayvan Barınağı’na götürüldü. Belediye ekiplerince evin bahçesinde yapılan temizlik çalışmasında 12 ton çöp toplandı.

Gözaltına alınan Akarca, adliyeye sevk edildi. Marmaris Sulh Ceza Mahkemesi, veteriner hekimlerden oluşan bir komisyonla, evdeki hayvanların kötü bakıma ve işkenceye maruz kaldığını belirledi. Psikiyatrist raporuna göre mahkeme, Akarca’nın akıl sağlığı sorunu olup olmadığının tespiti için gözlem altına alınmasına karar verdi. Akarca’nın hastanede kalış süresi gerekirse 21 gün daha uzatılabilecek.

Hikmet Akarca’nın özellikle yalnız yaşayan yaşlılarda görülen ‘Diogenes sendromu’ olarak da bilinen aşırı ilgisizlik, ilgisizlik, sosyal izolasyon ve çöp toplama takıntısına odaklandığı belirtildi. Hazırlanacak raporun Marmaris Sulh Ceza Mahkemesi’ne gönderileceği bildirildi. Hikmet Akarca’da ‘Diogenes sendromu’ veya ruh sağlığı bozukluğu görülmesi halinde akıl hastalığı bulunan bireye cezai sorumluluk kapsamında sağlık tedbiri uygulanması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu