Haber

Kremlin: NATO’nun tüm askeri altyapısı Rusya’nın aleyhine çalışıyor

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD’nin silah kontrolüne ilişkin yasal ve anlaşma çerçevelerini yerle bir ettiğini belirterek, “NATO’ya bağlı uydular dahil tüm askeri altyapının Ukrayna’nın çıkarları için Rusya’nın aleyhine çalıştığını görüyoruz. Bunlar bizim için çok düşmanca. görmezden gelemeyeceğimiz bir ortam yaratıyor.” dedim.

Başkent Moskova’da gazetecilere açıklamalarda bulunan Peskov, Rusya ile ABD arasında kıtalararası nükleer balistik füze kabiliyetlerini dizginlemeyi amaçlayan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nın (START) önemli olduğunu söyledi.

Rusya’nın anlaşmanın devamına büyük önem verdiğini vurgulayan Peskov, “Aslında bu, geçerliliğini koruyan tek anlaşma çünkü ABD, güvenlik ve silah kontrolüne yönelik tüm yasal ve anlaşma çerçevelerini yok etti.” dedi.

Peskov, NATO’nun tüm askeri altyapısıyla Rusya’ya karşı operasyon yürüttüğüne işaret ederek, “NATO’ya bağlı uydular da dahil olmak üzere tüm askeri altyapının, Ukrayna’nın çıkarları için Rusya’nın aleyhine çalıştığını görüyoruz. Bunlar bizim için çok düşmanca bir ortam oluşturuyor. göz ardı edemeyiz.” dedi.

Peskov, Ukrayna’ya yeni uzun menzilli füzelerin gönderilmesi olasılığını da değerlendirerek, “Bu, gerilimi artırmanın bir yoludur ve ek çaba gerektirecektir. Ancak gelişmelerin seyrini değiştirmeyecek ve özel askeri harekât devam edecektir.” sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu