Ekonomi

Yellen: Risklere karşı tetikteyiz

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, küresel ekonominin karşı karşıya olduğu aşağı yönlü risklere karşı “uyanık” olduklarını söyledi.

Yellen’ın Washington’daki bir konferansta yaptığı konuşmanın dökümü yayınlandı. Yellen, küresel ekonominin 6 ay öncesine göre daha iyi durumda olduğunu, gıda ve enerji fiyatlarının istikrara kavuştuğunu ve tedarik zincirindeki yüklerin azalmaya devam ettiğini belirtti.

Yellen’in küresel ekonomiye ilişkin daha iyimser tahminlerinin aksine IMF bugün yayımladığı raporda küresel büyüme tahminlerini düşürdü.

Yellen, ABD’de bankacılık sisteminin güçlü sermaye ve likidite pozisyonuyla sağlam olduğunu belirterek, “2008 mali krizi sonrası yapılan reformlar sayesinde küresel mali sistem de dirençli” ifadesini kullandı.

Yellen’ın açıklamaları, ABD’de finans sistemini tehdit eden iki orta ölçekli bankanın iflasının ardından geldi. Yaşanan gelişmelerin ardından ABD hükümeti piyasalardaki güveni tesis etmek için acil önlemler açıkladı. Yellen, risklere karşı ‘tetikte’ olduklarını ve yabancı muadilleriyle temaslarının sektördeki gelişmeleri fiyatlandırmaya devam ettiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu